Zdrowie i Ty

Rozwój dziecka w pierwszych tygodniach jego życia

Pierwsze tygodnie życia dziecka są najbardziej pasjonującym okresem w życiu rodziny. Wprowadza w życie wiele zmian – podział ról i obowiązków przebiega znacznie inaczej niż do tej pory. Większość czasu dziecko przesypia – stanowi to około 90% jego czasu. Wówczas, dziecko pogłębia kontakt z otoczeniem i uczy się poznawać twarze rodziców.

Rozwój dziecka i jego reakcje na otoczenie – pierwsze 10 tygodni

Codziennie, niemowlę uczy się czegoś nowego, nawiązuje kontakt z otoczeniem. W pierwszych dwóch tygodniach życia większość swego czasu przesypia, w kolejnych (tydzień trzeci/czwarty) zaczyna reagować na głośniejsze dźwięki, uczy się także powoli odrywać głowę od podłoża, aby w piątym tygodniu życia móc odwrócić główkę w kierunku, z którego dochodzi hałas. W szóstym do ósmego tygodnia, dziecko zaczyna wydawać dłuższe niż jednosylabowe dźwięki, a nawet przekręcać na bok i zwracać uwagę na małe elementy ubrań, np. guziki.

Tygodnie od dziewiątego do dwunastego w rozwoju dziecka

Umiejętność reagowania na widok matki i ojca, śmiech pojawiają się około dziewiątego miesiąca życia malca. Potrząsanie grzechotką i reakcje na wydawany przez nią dźwięk to zachowania charakteryzujące rozwój dziecka w dziesiątym tygodniu jego życia. Na tygodnie – 11. i 12. przypadają: utrzymywanie główki w linii prostej z kręgosłupem, podczas podnoszenia dziecka, nieumiejętne „sprężynowanie” na nóżkach, przy braku możliwości zachowania stabilnej pozycji. Reakcją na nasz głos jest także odwracanie głowy dziecka w naszą stronę.

Rozwój dziecka skupiający 100% uwagi

Okres pierwszych tygodni życia dziecka skupia w 100% uwagę matki i reszty otoczenia. Staje się ono  przysłowiowym „oczkiem w głowie”. Ważne jest, w jaki sposób przebiegać powinien jego prawidłowy rozwój dziecka, co jest priorytetem w dostosowywaniu rytmu dnia, obserwacji zachowań, kontroli lekarskich itp. Kolejne miesiące stanowią inne, poważniejsze wyzwania, ale nic nie zastąpi rodzicom radości płynącej z osiadania potomstwa.

Renata Urbańska

38 lat Renata Urbańska wykonuje zawódSpecjalista Terapii Uzależnień:Wiedza z zakresu wykonywanego zawodu - Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Cykl wspaniałych artykułów do prasy w mieście Warszawa

Tutaj polecana strona

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *