Zdrowie i Ty

Logopeda dla dorosłych i dla dzieci

Kłopoty z prawidłowa wymowa mogą dotyczyć osoby w każdym wieku. Kiedy dotyczą dzieci, próbujemy to usprawiedliwić, że dopiero uczą się mówić i z pewnością problem zniknie sam. Tak szybko, jak się pojawił. Nie zawsze jednak tak być musi. W momencie nauki mówienia, powinniśmy bacznie obserwować nasze dziecko. Lepiej iść do logopedy wcześniej i dowiedzieć się, że to rzeczywiście nic niepokojącego, niż za kilka lat żałować, że nie poprosiliśmy o taką konsultację.

Jeśli jest to nasze pierwsze dziecko, tym bardziej nie mamy przecież doświadczenia w tej materii. Nie wiemy, czy dane słowo, to tylko chwilowe nazewnictwo jakiegoś przedmiotu, czy rzeczywisty kłopot z wymową. Poobserwuj wiec swoje dziecko, postaraj się spędzić z nim więcej czasu niż zwykle. W formie ćwiczeń wymuś wypowiadanie pewnych trudnych słów. I nie zwlekaj z wizyta u specjalisty. W dorosłym życiu nawet, jeśli wydaje nam się, ze nasza wymowa jest prawidłowa, wcale tak nie musi być.

Jeśli połykamy końcówki, mówimy zbyt szybko, lub pewne wyrazy sprawiają nam kłopot, także powinniśmy zdecydować się na wizytę u specjalisty. Logopeda wbrew pozorom, nie zajmuje się tylko i wyłącznie małymi dziećmi i młodzieżą. Wręcz przeciwnie, są ośrodki, gdzie dorosłych pacjentów jest zdecydowanie więcej. Być może hamuje nas wstyd, przed takim specjalista. jednak jest on całkowicie bezpodstawny. logopedia , ma nadzieję, że z biegiem czasu, terapie logopedyczne staną się tak modne, jak noszenie aparatów korygujących zgryz, przez osoby dorosłe.

Każdy chce przecież by żyło mu się lepiej. Chce zachować standard, na jaki zasługuje. Jeśli więc Twoja wymowa, utrudnia Ci kontakty towarzyskie, a może nie możesz przez to znaleźć pracy swoich marzeń, podaruj sobie ten luksus i zacznij o siebie dbać. Zapisz się do najbliższej poradni i opowiedz o swoim problemie z wymową. Terapia zależy od stopnia Twojej wady wymowy. Dostaniesz wiele wskazówek a nawet ćwiczeń, które będziesz mógł robić w zaciszu swojego domu. W samotności, tak jak lubisz.

Maria Wiśniewska

36 lat Maria Wiśniewska specjalista w dziedzinieTechnik Elektroradiolog:Wiedza z zakresu wykonywanego zawodu - Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Wiedza i doświadczenie zawodowe zdobyte Poznań

Tutaj polecana strona

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *