Zdrowie i Ty

Jak zwalczyć zapalenie zatok?

W okresie jesieni bardzo często po złapaniu zwykłego kataru dochodzi do pojawienia się zapalenia zatok. Jest to infekcja nie tylko bardzo uciążliwa i trudna do wyleczenia, ale również bardzo bolesna. Jak poradzić sobie z zapaleniem zatok?

Choroba jest wywołana zazwyczaj zakażeniem bakteryjnym, przeważnie w następstwie nieżytu nosa, grypy lub innych chorób zakaźnych i ma przebieg ostry lub przewlekły. Najczęściej dochodzi do zapalenia zatok bocznych nosa, następnie zatoki szczękowej i czołowej. Objawami są: ból o różnym nasileniu, upośledzenie drożności nosa, wydzielina śluzowa lub ropna, niekiedy gorączka.

Leczenie zapalenia zatok

Zapalenie zatok należy leczyć  antybiotykami i podawać środki przeciwgorączkowe. Odwary lub napary działają korzystnie, zwłaszcza w przypadkach przewlekłych i opornych na inne sposoby leczenia. Stosuje się przemywanie przewodów nosowych, zakładanie luźnych tamponów z wyciągami ziołowymi, wdychanie aerozolu z naparów, inhalacje. W zapaleniu zatoki czołowej korzystne są kompresy ziołowe.

Zioła na zapalenie zatok

liść aloesu świeży, liść babki, ziele bluszczyka, pączki brzozowe, szyszki chmielowe, kwiat dziewanny, owoc kopru włoskiego, kwiat jasnoty białej, kwiat nagietka, kwiat rumianku, ziele serdecznika, liść szałwii, pączki topoli.

Lena Sokołowska

37 lat Lena Sokołowska specjalista w dziedzinieLogopeda: Wykształcenie zdobyte: Uniwersytet Medyczny w Lublinie Praca dla lokalnej społeczności w mieście Gdańsk

Odkryj mój świat

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *