Zdrowie i Ty

Czy kwas hialuronowy usuwa zmarszczki?

Kwas hialuronowy wykorzystywany jest w kosmetyce w celu nawilżenia skóry. W naszym organizmie występuje on jako naturalny polisacharyd, który w postaci jednej cząsteczki potrafi związać już do 250 cząsteczek wody. Dlatego też jest tak ważne, by dostarczać skórze tego specyfiku również od zewnątrz w postaci np. kremów.

Wraz z przybywaniem lat nasza skóra traci coraz większą ilość kolagenu, potrzebnego do utrzymania elastyczności. Dzieję się tak za sprawą ubywania kwasu hialuronowego i poluźnieniem włókien kolagenu i elastyny. Rozpad siatki oznacza zapadnięcie się skóry i pojawienie się bruzd na skórze. Im więcej wystawiamy naszą twarz na działanie promieni słonecznych, dymu papierosowego, stresu czy nieprawidłowej diety tym bardziej widoczne są oznaki starzenia się.

Dzięki wiązaniu wody przez kwas hialuronowy nasza cera staje się uelastyczniona i nawilżona. Ma on również za zadanie produkcję kolagenu i osłanianie włókien kolagenowych i elastyny. Dzięki temu naskórek może być wypełniony i wygładzony. Jednakże, gdy zmarszczki sięgają aż do głębszych warstw skóry, zwykła aktywizacja kolagenu może nie wystarczyć, należy również pozbywać się  tego starego i niepotrzebnego. Dlatego tak ważne jest systematyczne stosowanie kremów z kwasem hialuronowym.

Ważne jest zatem, by dbać o skórę już od 25-roku życia, gdyż to właśnie wtedy następuje degradacja ważnych substancji w komórkach skóry. Należy uważać na szkodliwe działanie promieniowania UV i korzystać z kremów z wysokim filtrem (SPF 50+) oraz dbać o odpowiednie nawilżenie skóry.

Andrzej Szewczyk

46 lat Andrzej Szewczyk wykonuje zawódOpiekun Medyczny:Praca na uczelni - Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego Praca dla lokalnej społeczności w mieście Wrocław

Tutaj polecana strona

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *