Skip to content

Alkoholizm

Written by

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Alkoholizm zaliczamy do zaburzeń psychicznych spowodowanych używaniem alkoholu. W jednym zdaniu jest to utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Spożycie dużych ilości alkoholi jest spowodowane chęcią wywołania lepszego samopoczucia- jest to uzależnienie psychiczne. Z kolei uzależnienie psychiczne objawia się rosnącą tolerancją na alkohol.W Polsce ok. 4,5 mln osób ciągle nadużywa alkoholu. Około 800 tysięcy osób jest silne uzależnionych i wymaga leczenia. W alkoholizmie podczas rozwoju choroby spada tolerancja na alkohol.

Choroba zazwyczaj rozwija się tak samo: w początkowej fazie człowiek pije alkohol i zauważa przyjemne euforyczne doznania z tego płynące, czuje, że alkohol pozwala uciec od złych myśli. Okresy mocnego upicia występują bardzo rzadko. W trakcie tej fazy stopniowo wzrasta tolerancja na wypijany alkohol. Następnym krokiem są tak zwane luki pamięciowe- alkoholik nie pamięta części zdarzeń, w których uczestniczył. Później jest tylko gorzej- zaczyna się utrata kontroli nad piciem. Tolerancja wzrasta dramatycznie, przy odstawieniu alkoholu występuje zespół abstynencyjny. Końcowa faza, zwana przewlekłą to wielodniowe ciągi alkoholowe.

Osobę uzależnioną od alkoholu nazywamy alkoholikiem. Odczuwa on silną potrzebę picia w dużych ilościach a pozbawienie go tego wywołuje reakcję organizmu- tzw. Zespół abstynencyjny. Objawia się on drżeniem rąk, nadmiernym poceniem się, tachykardią, mdłościami, bólami głowy, pobudzeniem, omamami. Osoby, które zerwały z nałogiem nazywa się mianem trzeźwego lub trzeźwiejącego alkoholika.

Nadmierne spożywanie alkoholu, co często zdarza się u nastolatków i młodych dorosłych może doprowadzić do szybszego rozwoju alkoholizmu.

Jeśli masz alkoholizm lub masz problem z alkoholem, możesz nie być w stanie ograniczyć go lub rzucić bez pomocy. Zaprzeczanie, że nie masz problemu jest zazwyczaj częścią alkoholizmu i innych rodzajów nadmiernego picia.

Previous article

Zdrowe odżywianie zasady

Next article

Jaki krem przeciw zmarszczkom wybrać?

Join the discussion

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *